Νέος Αστέρος Ρεθύμνου-7η αγωνιστική

Εκτύπωση
ΝΕΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

του Μηνά Μπεγέτη.

Έχουν ολοκληρωθεί πλέον 7 αγωνιστικές στην Γ? Εθνική κατηγορία και ο Αστέρας Ρεθύμνου βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας με 10 βαθμούς.
Την ώρα που γράφεται αυτή η στήλη ο Αστέρας θα δώσει ένα κρίσιμο παιχνίδι αυτήν την Κυριακή κόντρα στον Ατσαλένιο εκτός έδρας.
Στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές ο Αστέρας εκμεταλλεύτηκε την δύναμη της έδρας του και κέρδισε τον Άγιο Δημήτριο με 1-0, σε ένα παιχνίδι που είχε ισχυρούς άνεμους, με γκολ του Στέλιου Κοζανίδη. Στο άλλο εντός έδρας παιχνίδι ο Αστέρας αν και ξεκίνησε δυνατά, βρέθηκε να χάνει με 0-2 νωρίς από το Αιγάλεω.
Ο Αστέρας όμως κατάφερε να μειώσει το σκορ πριν το ημίχρονο με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γωνιωτάκη. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα ξεκίνησε δυνατά και ισοφάρισε με γκολ του Ταμάμη. Πέντε λεπτά μετά το γκολ άλλαξαν οι ισορροπίες του ματς καθώς ο Αστέρας αγωνίστηκε με παίχτη λιγότερο, μετά την αποβολή του Πετράκη.
Το γεγονός αυτό δεν πτόησε την ομάδα να κυνηγήσει την νίκη και στο 75ο λεπτό μετά από κόρνερ η ομάδα κέρδισε πέναλτι καθώς ο αμυνόμενος έδιωξε την μπάλα καθαρά με το χέρι. Ο Κοζανίδης ευστόχησε από τα 11 μέτρα και ο Αστέρας πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ.

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο τέλος όταν ο Ταμάμης κέρδισε ακόμα ένα ολοκάθαρο πέναλτι που ευστόχησε ο Γέλιτς. Μεγάλη ανατροπή του Αστέρα σε ένα παιχνίδι αφιερωμένο στην μνήμη του κ. Γιάννη Παπατζανή ο όποιος μας άφησε τόσο νωρίς.

Ο Αστέρας στα δυο εκτός έδρας ματς όμως δεν τα κατάφερε. Στην Ρόδο ενώ προηγήθηκε με γκολ του Γωνιωτάκη, και ενώ κατά γενική ομολογία ήταν η καλύτερη ομάδα ηττήθηκε με σκορ 2-1. Στην Πάτρα ο Αστέρας γνώρισε την συντριβή από την Παναχαϊκή με 4-0 σε ένα ματς που το σκορ από μόνο του δεν σε αφήνει να πεις πολλά πράγματα.

Ο κόσμος του Αστέρα να πούμε ότι βοήθησε πολύ την ομάδα και στα δυο εντός παιχνίδια και ελπίζουμε να βοηθήσει την ομάδα και στα επόμενα ματς ώστε να επιτύχει τους στόχους της.