Αρχίζει το ... ΜΑΤΣ!!! ΜΟΥΝΤΙΑΛ - Το πλήρες πρόγραμμα

Εκτύπωση

Αρχίζει το  ... ΜΑΤΣ!!! ΜΟΥΝΤΙΑΛ - Το πλήρες πρόγραμμα

11/6/10

Με την αναμέτρηση της διοργανώτριας Νότιας Αφρικής με το Μεξικό, ανοίγει σήμερα η αυλαία του 19ου Παγκοσμίου Κυπέλλου ποδοσφαίρου 2010. Η επίσημη δε ονομασία της μπάλας για το φετινό μουντιάλ που σχεδιάστηκε από την Adidas
"Τζιαμπουλάνι" όπου στην γλώσσα τον ζουλού σημαίνει γιορτή.

Στις 5μμ σήμερα και ώρα Ελλάδας ο Ουζμπέκος, Ραβσάν Ιρμάτοφ θα σφυρίξει την πρώτη σέντρα του Μουντιάλ , που για τις επόμενες 30 ημέρες θα απασχολήσει την παγκόσμια ποδοσφαιρική κοινότητα.

Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο Γιοχάνεσμπουργκ και στον αγωνιστικό χώρο θα παραταχθούν δύο ομάδες, που θεωρούνται -και αντικειμενικά είναι- αουτσάιντερ στην διοργάνωση. Το δεύτερο ματς της ημέρας είναι εκείνο μεταξύ Γαλλίας και Ουρουγουάης.

Με την σημερινή έναρξη του Παγκοσμίου Κυπέλλου, συμπληρώνονται 80 χρόνια, ενώ οι διοργανώσεις έχουν ως εξής: 
Ουρουγουάη 1930, Ιταλία 1934, Γαλλία 1938, Βραζιλία 1950 (μετά από 12 χρόνια παύσης), Ελβετία 1954, όπου οι Γερμανοί πήραν την ιστορική για τα χρονικά ρεβάνς από τους Ούγγρους και νίκησαν 3-2. Ο αγώνας έμεινε γνωστός στην ιστορία ως το "Θαύμα της Βέρνης"
Οι επόμενες διοργανώσεις : Σουηδία το 1958, Χιλή 1962, Αγγλία 1966, Μεξικό 1970, Γερμανία 1974, Αργεντινή 1978, Ισπανία 1982, Μεξικό 1986, Ιταλία 1990, Αμερική 1994, Γαλλία 1998, Ιαπωνία / Ν. Κορέα 2002 και Γερμανία 2006.

Οι χώρες που συμμετέχουν στο Μουντιάλ 2010

Οι 32 που προκρίθηκαν

ΕΥΡΩΠΗ (13 θέσεις)
Αγγλία
Γαλλία
Γερμανία
Δανία
Ελβετία
ΕΛΛΑΔΑ
Ισπανία
Ιταλία
Ολλανδία
Πορτογαλία
Σερβία
Σλοβακία
Σλοβενία

ΑΦΡΙΚΗ (6 θέσεις)
Ακτή Ελεφαντοστού
Αλγερία
Γκάνα
Καμερούν
Νιγηρία
Νότια Αφρική (ως διοργανώτρια)

ΝΟΤΙΑ ΑΜΕΡΙΚΗ (5 θέσεις)
Αργεντινή
Βραζιλία
Ουρουγουάη
Παραγουάη
Χιλή

ΑΣΙΑ (4 θέσεις)
Αυστραλία
Ιαπωνία
Βόρεια Κορέα
Νότια Κορέα

ΒΟΡΕΙΑ ΚΑΙ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ (3 θέσεις)
ΗΠΑ
Μεξικό
Ονδούρα

ΩΚΕΑΝΙΑ (1 θέση)
Νέα Ζηλανδία

Το πρόγραμμα

Ήρθε η ώρα όμως να δούμε και το αναλυτικό πρόγραμμα του αγώνων βάσει των Ομίλων, όπου θυμίζουμε ότι η Ελλάδα είναι στον Β΄Όμιλο μαζί με την Αργεντινή την Νότια Κορέα (όπου παίζουμε και το πρώτο ματς, αύριο Σάββατο) και την Νιγηρία.

                    

                           Α Όμιλος

 

Ημ.

Ώρα

Πόλη

Αγώνας

11

17:00

Γιοχάνεσμπουργκ

Νότια Αφρική-Μεξικό

11

21:30

Κέιπ Τάουν

Ουρουγουάη-Γαλλία

16

21:30

Πρετόρια

Ν.Αφρική-Ουρουγουάη

17

21:30

Πολοκβέιν

Γαλλία-Μεξικό

22

17:00

Ρούστενμπουργκ

Μεξικό-Ουρουγουάη

22

17:00

Μπλούμφονταϊν

Γαλλία-Νότια Αφρική

                                  Β Όμιλος

Ημ.

Ώρα

Πόλη

Αγώνας

12

14:30

Πορτ Ελίζαμπεθ

Νότια Κορέα-Ελλάδα

12

17:00

Γιοχάνεσμπουργκ

Αργεντινή-Νιγηρία

17

14:30

Γιοχάνεσμπουργκ

Αργεντινή-Νότια Κορέα

17

17:00

Μπλούμφονταϊν

Ελλάδα-Νιγηρία

22

21:30

Ντέρμπαν

Νιγηρία-Νότια Κορέα

22

21:30

Πολοκβέιν

Ελλάδα-Αργεντινή


                                   Γ Όμιλος

Ημ.

Ώρα

Πόλη

Αγώνας

12

21:30

Ρούστενμπουργκ

Αγγλία-ΗΠΑ

13

14:30

Πολοκβέιν

Αλγερία-Σλοβενία

18

17:00

Γιοχάνεσμπουργκ

Σλοβενία-ΗΠΑ

18

21:30

Κέιπ Τάουν

Αγγλία-Αλγερία

23

17:00

Πορτ Ελίζαμπεθ

Σλοβενία-Αγγλία

23

17:00

Πρετόρια

ΗΠΑ-Αλγερία

                                   Δ Όμιλος

Ημ.

Ώρα

Πόλη

Αγώνας

13

17:00

Πρετόρια

Σερβία-Γκάνα

13

21:30

Ντέρμπαν

Γερμανία-Αυστραλία

18

14:30

Πορτ Ελίζαμπεθ

Γερμανία-Σερβία

19

17:00

Ρούστενμπουργκ

Γκάνα-Αυστραλία

23

21:30

Γιοχάνεσμπουργκ

Γκάνα-Γερμανία

23

21:30

Νέλσπρουιτ

Αυστραλία-Σερβία

                                   Ε Όμιλος

Ημ.

Ώρα

Πόλη

Αγώνας

14

14:30

Γιοχάνεσμπουργκ

Ολλανδία-Δανία

14

17:00

Μπλούμφονταϊν

Ιαπωνία-Καμερούν

19

14:30

Ντέρμπαν

Ολλανδία-Ιαπωνία

19

21:30

Πρετόρια

Καμερούν-Δανία

24

21:30

Ρούστενμπουργκ

Δανία-Ιαπωνία

24

21:30

Κέιπ Τάουν

Καμερούν-Ολλανδία

                                   ΣΤ Όμιλος

Ημ.

Ώρα

Πόλη

Αγώνας

14

21:30

Κέιπ Τάουν

Ιταλία-Παραγουάη

15

14:30

Ρούστενμπουργκ

Νέα Ζηλανδία-Σλοβακία

20

14:30

Μπλούμφονταϊν

Σλοβακία-Παραγουάη

20

17:00

Νέλσπρουιτ

Ιταλία-Νέα Ζηλανδία

24

17:00

Γιοχάνεσμπουργκ

Σλοβακία-Ιταλία

24

17:00

Πολοκβέιν

Παραγουάη-Ν.Ζηλανδία

                                  Ζ Όμιλος

Ημ.

Ώρα

Πόλη

Αγώνας

15

17:00

Πορτ Ελίζαμπεθ

Ακτή Ελεφαντοστού-
Πορτογαλία

15

21:30

Γιοχάνεσμπουργκ

Βραζιλία-Βόρεια Κορέα

20

21:30

Γιοχάνεσμπουργκ

Βραζιλία-Ακτή
Ελεφαντοστού

21

14:30

Κέιπ Τάουν

Πορτογαλία-Β.Κορέα

25

17:00

Ντέρμπαν

Πορτογαλία-Βραζιλία

25

17:00

Νέλσπρουιτ

Βόρεια Κορέα-Ακτή Ελεφαντοστού

                                   Η Όμιλος

Ημ.

Ώρα

Πόλη

Αγώνας

16

14:30

Νέλσπρουιτ

Ονδούρα-Χιλή

16

17:00

Ντέρμπαν

Ισπανία-Ελβετία

21

17:00

Μπλούμφονταϊν

Χιλή-Ελβετία

21

21:30

Γιοχάνεσμπουργκ

Ισπανία-Ονδούρα

25

21:30

Πρετόρια

Χιλή-Ισπανία

25

21:30

Μπλούμφονταϊν

Ελβετία-Ονδούρα

 

ΦΑΣΗ ΤΩΝ "16"-ΙΟΥΝΙΟΣ

Κωδ.

Ημ.

Ώρα

Πόλη

Αγώνας

1

26

17:00

Πορτ Ελίζαμπεθ

1ος Α-2ος Β

3

26

21:30

Ρούστενμπουργκ

1ος Γ-2ος Δ

4

27

17:00

Μπλούμφονταϊν

1ος Δ-2ος Γ

2

27

21:30

Γιοχάνεσμπουργκ

1ος Β-2ος Α

5

28

17:00

Ντέρμπαν

1ος Ε-2ος ΣΤ

7

28

21:30

Γιοχάνεσμπουργκ

1ος Ζ-2ος Η

6

29

17:00

Πρετόρια

1ος ΣΤ-2ος Ε

8

29

21:30

Κέιπ Τάουν

1ος Η-2ος Ζ

                                   ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ-ΙΟΥΛΙΟΣ  

Κωδ.

Ημ.

Ώρα

Πόλη

Αγώνας

Γ

2

17:00

Πορτ Ελίζαμπεθ

5-7

Α

2

21:30

Γιοχάνεσμπουργκ

1-3

Β

3

17:00

Κέιπ Τάουν

2-4

Δ

3

21:30

Γιοχάνεσμπουργκ

6-8

                                  ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ-ΙΟΥΛΙΟΣ

Κωδ.

Ημ.

Ώρα

Πόλη

Αγώνας

Ι

6

21:30

Κέιπ Τάουν

Α-Γ

ΙΙ

7

21:30

Ντέρμπαν

Β-Δ

                                   ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ-ΙΟΥΛΙΟΣ

Ημ.

Ώρα

Πόλη

Αγώνας

10

21:30

Πορτ Ελίζαμπεθ

Ηττημένος Ι-Ηττημένος ΙΙ

                                  ΤΕΛΙΚΟΣ-ΙΟΥΛΙΟΣ

Ημ.

Ώρα

Πόλη

Αγώνας

11

21:30

Γιοχάνεσμπουργκ

Νικητής Ι-Νικητής ΙΙ

 

 

 


« επιστροφή στη κατηγορία Αθλητικά

Σημειρινή ημερομηνία Δευτέρα, 25 Σεπ 2017

Αρθρογραφία